To idealny moment, aby zacząć planować i przygotowywać się do pierwszych wysiewów. Podpowiemy od czego zacząć przygotowania do nowego sezonu ogrodniczego. Zrób to mądrze i z pasją!
Jak przygotować się na nowy sezon ogrodniczy?
Już nie możesz się doczekać nowego sezonu ogrodniczego? Zanim to się stanie, porządnie się przygotuj. Odkryj z nami tajniki perfekcyjnie zaplanowanego ogrodu, który rozkwitnie pełnią życia i kolorów. Niezależnie od tego, czy dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z ogrodnictwem, czy jesteś już doświadczonym ogrodnikiem - ten artykuł jest dla Ciebie!
Od czego zacząć nowy sezon ogrodniczy? Zrób research narzędzi do pracy i przygotuj się na nowy sezon! Oto co może Ci się przydać, aby cieszyć się pięknym ogrodem i obfitymi plonami, które sam wyhodujesz.
Pielenie
Pierwszą czynnością, od której powinniśmy zacząć jest oczyszczenie powierzchni z chwastów, kamieni i innych niepożądanych elementów z gleby. Chwasty zwykle rosną szybciej, zabierając warzywom czy owocom składniki pokarmowe i wodę z gleby, przez co oczekiwane plony będą rosły wolniej lub mogą zostać całkowicie zastąpione. Do tego celu przydatne będą pielniki.
Z pomocą przychodzi najprostsze w użyciu i najtańsze narzędzie jakim jest pielnik ręczny, jak na przykład Pielnik KS-2K Wolf Garten, w różnych wariantach. Wycinak do chwastów jest wykonany ze stali szlachetnej, która zapewnia długą żywotność i wytrzymałość. Precyzyjne ostrze gładko wchodzi w ziemię, dzięki czemu możesz usuwać chwasty bez konieczności użycia większej siły.
W przypadku gospodarstw rolnych, w których praca manualna jest zbyt czasochłonna i mało wydajna, tę rolę odegra pielniko-obsypnik montowany na TUZ ciągnika. Maszyna ta, jak sama nazwa wskazuje, umożliwia zarówno usunięcie chwastów jak i obsypanie roślin czy formowanie redlin. W zależności od potrzeb do wyboru mamy pielniki-obspniki 2-sekcyjne jednorzędowe marki Demarol oraz 3-sekcyjne dwurzędowe 4FARMER. Są one przeznaczone do usuwania chwastów oraz spulchniania ziemi z upraw rosnących rzędowo w rozstawie umożliwiających swobodny przejazd ciągnikiem rolniczym. Urządzenie to doskonale sprawdza się m.in. w truskawkach, ogórkach, młodych porzeczkach i wszystkich sadzonkach do wysokości 50 cm.
Pielniki są sprzętem wyjątkowo potrzebnym i sprzyjającym środowisku. Pozwalają bowiem zrezygnować lub ograniczyć zastosowanie preparatów chemicznych, mających na celu zlikwidowanie niepożądanych chwastów.
Spulchnianie ziemi
Wspomniane już spulchnianie ziemi - to kolejna czynność do wykonania, którą warto wykonać wiosną. Do tego przydatnym narzędziem będzie kultywator, zwany także drapaczem ziemi. To proste narzędzie służy nie tylko do rozbijania ziemi, ale też do jej napowietrzenia i usuwania płytko ukorzenionych chwastów. Dzięki niemu łatwo przygotujesz grządki do wiosennego siewu nasion. Kultywator to urządzenie niezbędne w każdym gospodarstwie rolnym.
Kultywator rolniczy do ciągnika z wałem strunowym służy do spulchniania ziemi bez odwracania jej na drugą stronę. Zabieg kultywacji wykonujemy również po to, aby wyrównać glebę po orce i przygotować ją pod zasiew, a także spulchnić i pozbyć się uciążliwych chwastów. Zaletą łączenia dwóch maszyn uprawowych w jeden agregat uprawowy daje możliwość uzyskania już za jednym przejazdem dobrze przygotowanej gleby do dalszych prac. Maszyna świetnie sprawdza się do pozbywania chwastów, gdyż wyrywa całe rośliny wraz z korzeniami zapobiegając dalszemu rozrastaniu się chwastów. Urządzenie to jest wbrew pozorom bardzo uniwersalne i przydaje się podczas całego sezonu. Jest niezastąpione także jesienią, kiedy zbiory warzyw w przydomowych ogródkach się kończą. Przy pomocy kultywatora możemy sprawnie wykopać ziemniaki czy usunąć rośliny oraz chwasty przed zimą.
Wał strunowy nieznacznie ugniata glebę, wyrównując ją, a dzięki listwom zębatym wierzchnia warstwa gleby jest kruszona. W efekcie uzyskujemy pierwszą cienką dobrze rozdrobnioną warstwę gleby, warstwa druga jest już delikatnie ugnieciona.
Oczywiście kultywator oraz wał strunowy mogą być używane oddzielnie – obydwie maszyny posiadają zaczep kat. I oraz kat. II.
Innym rozwiązaniem jest glebogryzarka. To urządzenie, które ma za zadanie mechanicznie przekopać, rozdrobnić i spulchnić podłoże. Bardzo dokładnie miesza glebę, dzięki czemu uprawiona gleba staje się dobrą bazą do wysiewu nasion. Dzięki pracy glebogryzarki możemy także: usunąć chwasty lub wyrównać podłoże przygotowując jednocześnie pod uprawę warzyw. Glebogryzarka ma swoje zastosowanie w szklarniach przy uprawie winorośli lub obrabianiu wąskich międzyrzędzi typu: borówka, malina itp. W naszej ofercie znajdziesz szeroki wybór glebogryzarek renomowanych firm, zarówno kompaktowych spalinowych tj. Stiga SRC 685 RG,oraz AL-KO 7505 VR, jak również wielkich agregatów uprawowych takich marek jak: 4FARMER, Geograss czy TRX.
Napowietrzanie
Do napowietrzenia gleby świetnie sprawdzi się wertykulator. Służy on do poprawy gospodarki wodno-powietrznej zwłaszcza w trawnikach. Każdy trawnik potrzebuje wertykulacji.
Wertykulacja polega na pionowym nacinaniu darni trawnika. Stalowe noże wertykulatora rozcina sfilcowaną darń, która blokuje przyrost świeżej zielonej masy na naszym trawniku. Poprzez blokowanie dostępu powietrza przez mocno sfilcowany system korzeniowy, murawa zasycha, tworząc nieestetyczne żółte plamy, co w rezultacie prowadzi do całkowitego zaniku darni. Celem wertykulacji jest usunięcie nadmiaru sfilcowanej trawy i mchu oraz zapewnienie murawie lepszego dostępu do wody, składników odżywczych i powietrza. Płytkie nacinanie trawy za pomocą wertykulatora pomaga również w zmniejszeniu liczby szkodników.
Tę rolę spełni zarówno wertykulator montowany do traktorka-kosiarki 100cm 4FARMER, jak i samodzielny wentylator spalinowy AL-KO 518, który z wyglądu przypomina kosiarkę i nie wymaga pracy ciągnika. Pracę wertykulatorem zaleca się na krótko skoszonej trawie usuwając wcześniej wszystkie przeszkody kamienie, gałęzie i większe chwasty. Najlepiej dwa razy do roku - wiosną i jesienią, aby mogły otrzymać wystarczającą ilość powietrza do oddychania. Po wertykulowaniu powinno nastąpić nawożenie trawnika, uzupełniający siew i intensywne nawodnienie. Wymienione zabiegi poprawiają pobieranie substancji odżywczych przez glebę, jak również wody i przyspieszają wzrost trawy.
Kiedy nasza powierzchnia jest już gotowa pod wysiew, można zabrać się za nawożenie ziemi przy pomocy siewnika. Pozwala on na rozsiewanie nawozów sypkich i granulatów oraz mieszanek pylistych. Rozsiewacz nawozów sypkich i granulatów oraz mieszanek pylistych MOTYL N 031 M to urządzenie polskiego producenta maszyn rolniczych POM Augustów i przeznaczony jest do wszystkich ciągników z tylnym podnośnikiem z zaczepem 3 punktowym TUZ.
Przycinanie i usuwanie gałęzi
Wiosną w ogrodzie wycina się wszystko co połamane, uszkodzone, chore i suche za pomocą chociażby sekatora. Do obcinania małych gałązek wystarczający będzie zwykły sekator ręczny, jak np. Wolf Garten. Do gałązek, które mają średnicę mniejszą niż 18 mm, przyda ci się Sekator nożycowy POWER CUT RR 900 T Wolf Garten.
Jeszcze większym udogodnieniem będzie sekator elektryczny lub akumulatorowy. Wśród nich czołowe miejsce zajmuje sekator elektryczny Stiga HT 106c lub Stiga HT 105c, a jeśli kabel jest dla Ciebie zbyt problematyczny warto postawić na sekator akumulatorowy Stiga HT 100e. To wszechstronne urządzenie przyda ci się nie tylko do przycięcia drzewek czy krzewów, które mają trochę grubsze gałęzie, ale także do rozdrabniania zielonych odpadów czy prostych prac stolarskich. Jest to możliwe bez większego wysiłku dzięki ich dużej mocy. Poza tym uchwyt jest ergonomiczny i zabezpieczony gumą, więc nie ma mowy o ślizganiu się w dłoni.
Innym rozwiązaniem jest rębak. To urządzenie sprawdzi się zarówno w rolnictwie, ogrodnictwie, jak i w małym ozdobnym ogrodzie przydomowym. Dzięki niemu przez cały sezon możesz sprzątnąć swój ogród z niepotrzebnych odpadów organicznych.
Przy pomocy rębaka BX-42S 4FARMER uporządkujesz ogród poprzez rozdrobnienie i przerobienie ściętych gałęzi lub innych odpadów organicznych, zbyt twardych i nie nadających się do bezpośredniego kompostowania. Rozdrobniona masa nie tylko nadaje się do kompostowania, ale także jest doskonałym materiałem ściółkującym, a po odpowiednim dosuszeniu może posłużyć również jako opał. Rębak pracuje dzięki podłączeniu do wałka WOM, dlatego też poszczególne rębaki wymagają połączenia z traktorem o odpowiedniej mocy silnika.
Zamiatanie
Uporządkowanie przestrzeni przy pomocy zamiatarki, to także jedna z podstawowych czynności po zimie. Zamiatarka ręczna Stiga SWP 355 to produkt, który zdecydowanie przyśpieszy sprzątanie powierzchni i pozwoli usunąć zalegające suche liście, gałęzie czy piach. Firma Stiga zadbała o potrzeby posiadaczy ogrodów, chcących zadbać o porządek w swoim miejscu relaksu. To także ciekawa propozycja dla firm posiadających plac czy ogród, który regularnie odwiedzany przez klientów ma cieszyć oko i prezentować się perfekcyjnie.
Dodatkowo, zamiatarka rozbudowana jest o pojemnik na wodę oraz boczną szczotkę. Zraszanie wodą pozwala na skuteczniejsze usunięcie zabrudzeń z powierzchni oraz ogranicza ilość unoszących się pyłów i zanieczyszczeń. Boczna szczotka zagarnia nieczystości z powierzchni i zakamarków, do których nie ma dostępu wał zamiatarki. Najczęściej są to miejsca przy krawężnikach i ścianach.
Zakładanie kompostownika
Żyjemy w czasach, kiedy zdecydowana większość pragnie mieć chociaż kawałek zielonego ogródka z zadbanym trawnikiem lub własnoręcznie hodowanymi uprawami, z których będzie czerpać dobre i zdrowe plony.
No i tu pojawia się dylemat – co zrobić ze skoszoną trawą? Gdzie wyrzucić wiadro pełne chwastów po plewieniu? Jak spożytkować części naziemne roślin pozostałe po zbiorach? Jak wykorzystać resztki warzyw po przygotowaniu zupy jarzynowej? Czym naturalnie, a przy tym ekonomicznie nawozić nasze grządki?
Z pewnością część z nas pamięta prowizoryczne skrzynie lub czasem wydzielony kawałek terenu, który był przeznaczony na różnego rodzaj odpady u naszych babć czy rodziców. Oczywiście najczęściej były to jakieś dalekie zakątki ogrodu czy działki, ukryte tak, aby ani widok, ani zapach kompostownika nikomu nie przeszkadzał. Naszym rozwiązaniem jest jest – kompostownik!
Obecnie kompostownik stał się trendem. Pojawiła się moda na posiadanie przydomowego kompostownika, do którego z przyjemnością wrzucamy skórkę od banana, chwasty, fusy z kawy, skorupki jaj czy skoszoną trawę oraz liście. Oczywiście dostosowany rozmiarem do wielkości upraw bądź trawnika. Naszą propozycją jest kompostownik firmy AL-KO K390 o pojemności 390 l dla mniejszych powierzchni lub kompostownik AL-KO Jumbo 800 o pojemności 800 l dla większych potrzeb. Stanowi estetyczny element ogrodu, nie psujący jego pięknego wyglądu i nie zakłócając naszego wypoczynku przez widok rozkładających się resztek. Dziurki w bocznych ściankach zapewniają wentylację i nawadnianie.
Transport
Duża część wyżej wymienionych narzędzi potrzebuje do pracy ciągnika i montowane są na zaczep 3-punktowy kategorii Kat I i Kat II.
Traktor ogrodowy to większy wydatek, ale jeśli masz dużo ziemi – zdecydowanie ułatwi ci pracę. Przyda się nie tylko wiosną czy latem, ale przez cały rok. Niedawno odczepiałeś od niego pług do odśnieżania i zamieniłeś go na szczotki, aby szybko zamieść drogę dojazdową do domu. Jeśli masz stertę gałęzi do przewiezienia, załadujesz je na przyczepkę i bez problemu przewieziesz. A już niedługo traktor zamienisz w kosiarkę. Takim wielofunkcyjnym urządzeniem, który udźwignie i poradzi sobie w pracy z dodatkowym osprzętem są LS Tractor MT 1.25 i LS Tractor XJ 25. To kompaktowe mini-traktorki, którymi możesz wykonać wszystkie powyżej wymienione czynności i wiele, wiele więcej… Te małe, niepozorne maszyny sprawdzą się zarówno w przydomowych ogródkach, jak i większych gospodarstwach rolnych.
Gotowy na nowy sezon ogrodniczy?
Nie pozwól, aby początek sezonu ogrodniczego przeszedł obok Ciebie niezauważony! Zapraszamy do sklepu lub na naszą stronę: traktor.com.pl. Tam znajdziesz nasz wiosenny niezbędnik, a w nim szeroki wybór maszyn rolniczych, a także prostych narzędzi i akcesoria, aby przygotować się na nowy sezon ogrodniczy 2024.