Cena
Stan
Producenci
więcej... mniej
Szerokość robocza (mm)
Waga (kg)
+ KG + KG
Minimalna wymagana moc ciągnika (KM HP PS)
TUZ
Traktor.com.plS.C. Wojciech i Miłosz Początek Reviews with ekomi-pl.com

Wertykulatory

Wertykulator to proste urządzenie ogrodowe służące do wertykulacji, czyli napowietrzania oraz oczyszczania trawnika z zalegającej starej trawy. Zbudowane jest ze specjalnych noży czy ostrzy tnących, które wykonują pionowe nacięcia, niczym specyficzne grabie. Pielęgnację z użyciem wertykulatora najlepiej wykonywać wczesną wiosną, a jeśli sytuacja tego wymaga, powtarzać późną jesienią. Zaleca się użycie tej maszyny na krótko skoszonej trawie usuwając wcześniej wszystkie przeszkody takie jak kamienie, gałęzie, czy większe chwasty. Niewielkie nacięcia trawy za pomocą wertykulatora pomagają również w zmniejszeniu liczby szkodników w ogrodzie. 

Jaki wertykulator wybrać?

Ze względu na rodzaj napędu wertykulatory dzieli się na ręczne, elektryczne, akumulatorowe i spalinowe. Jednak najpopularniejszym wyborem są te doczepiane do kosiarek i traktorków. Jeden z naszych popularnych modeli tego typu to wertykulator do traktorka - kosiarki 100 cm, który dedykowany jest przede wszystkim do traktorków ogrodowych, kosiarek typu AL-KO, Stiga, Shtil, Cub Cadet, czy Husqvarna. Stworzony z solidnego materiału, powstał by razem z Tobą pielęgnować piękny trawnik w kolorze soczystej zieleni. Kompaktowe wymiary (1100 x 720 x 350 mm) pozwolą Ci przechowywać ten wertykulator ogrodowy bez problemu w bezpiecznym miejscu. Przeznaczony jest do regularnego dbania o jakość trawnika. Dzięki nacięciom prowadzonym w glebie narusza jej wierzchnią warstwę, polepszając warunki wzrostu dla trawy i minimalizując liczbę mieszkających w niej szkodników. Dane techniczne tego modelu prezentują się następująco długość bez dyszla 410 mm, długość dyszla 720 mm, ilość noży 9 rzędów po 4 sztuki, szerokość robocza 1000 mm, średnica wału 50 mm, waga 30 kg i wysokość: 350 mm. Drugim popularnym modelem wertykulatora jest aerator RG1202, dedykowany głównie do pracy z ciągnikiem na zaczep 3 punktowy. Będzie sprawdzał się świetnie przy większych powierzchniach, gdzie jego szerokość robocza to największy atut, a Twój wkład w pracę jest ograniczony do minimum. Korzystając z niego regularnie Twój trawnik wyróżni się kolorem soczystej zieleni, a stąpanie po nim będzie niezwykle przyjemną czynnością. Praca tego modelu wertykulatora będzie najbardziej efektywna wiosną na krótko ściętej trawie, należy lecz pamiętać o uprzednim uprzątnięciu kamyczków, większych chwastów i innych tego typu przeszkód. Zabieg wertykulacji jest nieoceniony dla naszego ogródka. Usunięcie filcu ułatwi przenikanie tlenu, światła, składników pokarmowych oraz wody do korzeni traw. Dzięki temu zwiększy się skuteczność podlewania i nawożenia trawnika. Dane techniczne modelu RG1202 to szerokość robocza 1200 mm, szerokość całkowita 1700 mm, koła: 8-4 (260x85), moc ciągnika: min 17 km.

Przy wyborze urządzenia warto zwrócić uwagę na moc silnika, szerokość pracy oraz materiał z jakiego wykonano noże i korpus. Wertykulatora nie używa się często, a zatem posłuży on na długie lata. Z tego względu warto zaopatrzyć się w sprzęt dobrej jakości (będzie to zakup jednorazowy na wiele lat). W razie wątpliwości zapraszamy do konsultacji z naszym zespołem!