Najczęściej zadawane pytania

Z uwagi na coraz częstsze pytania dotyczące sprzętu postanowiliśmy przygotować kilka z nich w zwartej formie.

Mini traktorek japoński to wielofunkcyjna maszyna , który doskonale nada się w każdym ogrodzie pełnym wąskich ścieżek i alejek, na duże posesje i przy dużych trawnikach. Są to pojazdy koszące, które umożliwiają szybkie i wygodne koszenie dużych obszarów. Ich główną funkcją jest zwykle koszenie trawy (tzw. traktorek kosiarka z koszem), jednak mogą być stosowane zarówno w ogrodzie, jak i w sadzie (tzw. traktorki sadownicze), czy też do czynności porządkowych (tu sprawdzą się mini traktorki). Traktorki charakteryzują się stosunkową łatwością obsługi, dużą trwałością, wydajnością i niezawodnością. Mają one uniwersalne zastosowanie. Są bardzo zwrotne i sprawnie poruszają się nawet w trudnym terenie. Małe rozmiary, lekka konstrukcja, duża moc silnika oraz pełna gama osprzętu, tworzą z nich wielofunkcyjne maszyny idealne do prac ogrodniczych, transportowych i innych. Szczególne zastosowanie mają w przypadku prac na miejskich terenach zieleni, gdzie infrastruktura komunalna często uniemożliwia użycie sprzętu ciężkiego. Dodatkowo do traktorka możemy zamontować:
  • glebogryzarkę separacyjne
  • kosiarkę bijakową
  • przyczepkę
  • pług 1-skibowy
  • zamiatarkę
  • rozsiewacz nawozu oraz inne
  • Wielozadaniowość i doskonała kontrola - Mini traktorki japońskie są wyposażone w pedały, którymi obsługuje się sprzęt. A więc umożliwia to kierowanie maszyny przy użyciu obu rąk. Traktorki zapewniają nam wygodę i umożliwiają bezpieczną obsługę w każdych warunkach. Dzięki możliwości wyboru trzech różnych systemów cięcia - zbierania, mulczowania lub wyrzutu możemy skosić każdy rodzaj trawnika. Krzewy i drzewa również nie stanowią problemu. Unikalna technologia sterowania ułatwia koszenie wokół różnych przeszkód. Efektem jest mniejsza powierzchnia nieskoszonych obszarów, większa wydajność koszenia i pełna swoboda manewrowania.
  • Łatwość obsługi umożliwia utrzymywanie trawnika w dobrym stanie - Ostrza tnące można szybko zdemontować i zamontować bez użycia jakichkolwiek narzędzi. Umożliwia to ich szybką i bezpieczną konserwację, a odpowiednio ostre noże, gwarantują lepszy stan trawnika. Wzmocnione i polakierowane proszkowo urządzenia tnące zapewniają większą trwałość traktora i odporność na korozję.
  • Maszyna na każdą porę roku - Traktorek jest gotowy do pracy o każdej porze roku. Szeroki wybór wyposażenia dodatkowego sprawia, że jest to uniwersalne i przydatne narzędzie przez cały rok
  • Rozmiar - W zależności od powierzchni pielęgnowanego terenu powinniśmy wybrać odpowiedni traktor. Najważniejsze cechy to szerokość koszenia, moc silnika, rodzaj napędu, pojemność zbiornika paliwa, czy pojemność kosza na trawę. Moc silnika generuje szybkość pracy traktorka. Duża szerokość robocza urządzenia pozwoli na ścięcie większej ilości trawy podczas jednego przejazdu. Odpowiedni i solidny napęd okaże się świetnym rozwiązaniem, jeżeli trawnik znajduje się na nierównomiernym terenie. Zbiornik paliwa o dużej objętości pozwoli na długotrwałą ciągłą pracę.
  • Systemy bezpieczeństwa - Traktorki powinny być wyposażone w różnego rodzaju systemy chroniące użytkownika. Wyłącznik bezpieczeństwa zatrzymuje pojazd oraz urządzenie tnące w momencie, gdy kierowca opuszcza fotel kosiarki. Urządzenie tnące wyłącza się podczas jazdy tyłem. Zawieszenie urządzenia powinno być stabilne i dobrze wyważone, co zagwarantuje dobre warunki do jazdy.
  • •Ergonomia - Urządzenie powinno być wyposażone w hydrostatyczną skrzynię biegów, optymalizującą prędkość i komfort jazdy. Dźwignia zmiany wysokości mechanizmu tnącego powinna znajdować się blisko fotela kierowcy. Warto także mieć możliwość zastosowania regulacji fotela oraz ułożenie kierownicy, a także widoczność i dostęp do różnych dźwigni, wyłączników itp.
  • Trwałość - Używanie maszyny na dużej powierzchni, w różnych warunkach pogodowych powoduje, że traktor musi być sprawny bez względu na warunki eksploatacji. Dlatego powinniśmy sprawdzić trwałość podwozia, jakość silnika, rodzaj użytych materiałów.
  • Po każdym koszeniu powinniśmy przepłukać traktorek, dokładnie oczyścić i umyć noże. Warto też zaopatrzyć traktorek w płynem zapobiegającym przyklejaniu się traw.
  • Należy wymieniać olej raz na sezon i pilnować jego poziomu.
  • Jeżeli traktorek do trawy zawiera silnik benzynowy, powinniśmy zwrócić uwagę na to, że benzyna traci swoje właściwości po około 2 miesiącach.
  • Po zakończeniu sezonu koszenia, powinno się opróżnić zbiornik paliwa i uruchomić silnik, aż paliwo się skończy. Traktorki powinny być garażowane lub przynajmniej przykryte pokrowcem na zimę.
  • Powinniśmy zachować ostrożność. Wyrzut boczny może wystrzelić twarde przedmioty z dużą siłą. Dla ochrony słuchu warto zaopatrzyć się w słuchawki zgłuszające.

Jaki traktorek wybrać do koszenia trawy i na co zwracać uwagę?

Zakres traktorków ogrodowych, jaki istnieje na rynku jest nie do zliczenia. Kierując się preferencjami oraz możliwościami finansowymi, bez problemu wybierzesz odpowiedni dla siebie. Jeżeli posiadasz dużą powierzchnię trawnika, powinieneś pomyśleć nad szybszą kosiarką samobieżną. Tego rodzaju kosiarki posiadają zazwyczaj silnik trójcylindrowy, cechujący się zwiększoną mocą, trwałością oraz sprawnością. Natomiast jeżeli jesteś właścicielem mniejszej powierzchni działki, z pewnością wystarczy Ci traktorek z silnikiem jednocylindrowym o mocy około 15 KM. Jeżeli chodzi o pojemność baku traktorka to 6-10l będzie odpowiednie dla niewielkich działek, a 30-40l starczy na skoszenie trawy na większych powierzchniach. Decydując się na traktorek ogrodowy, warto pomyśleć o wbudowanej funkcji mulczowania. Odpowiedzialna jest za rozdrobnienie ścinanej trawy i równomierne jej rozsypywanie. Jesteś osobą, dla której komfort ma duże znaczenie, a pieniądze nie grają roli? Jeśli tak, zwróć uwagę na fotel – wygodny, skórzany, wyposażony w przekładnię do zmiany biegów, wzbogacony o szereg dodatkowych akcesoriów, jak chociażby reflektory przednie, automatyczny wyłącznik silnika reagujący na opuszczenie siedzenia, wspomaganie kierownicy, koła nie niszczące trawnika. Takie właściwości na pewno zagwarantują Ci przyjemną i efektywną korzyść z użytkowania.
Glebogryzarka to urządzenie, które z pewnością zapewni Ci większe ułatwienie podczas pracy, niż typowe widły i szpadel. Przy wyborze odpowiedniej glebogryzarki, warto zwrócić uwagę na:
  1. Moc silnika - im lepsza, tym lepsza skuteczność glebogryzarki. Duża powierzchnia, zbitegliniaste gleby czy zachwaszczone ogrody to miejsca idealne dla powiększonej mocy silnika. W przypadku mniejszych powierzchni niewymagających dużych nakładów pracy, moc silnika do 500W w zupełności zaspokoi Wasze potrzeby.
  2. Zasilanie:
    • glebogryzarka elektryczna – idealna dla niewielkich powierzchni o „miękkiej strukturze”. Wymaga podłączenie do gniazdka elektrycznego. Jej zaletą jest zapewnienia cichej pracy oraz niewydzielanie niebezpiecznych dla zdrowia toksyn
    • glebogryzarka spalinowa – przeznaczona do dużych powierzchni wyposażonych w twardą, zbitą ziemię. Posiada silnik o dużej mocy, a także biegi (przedni oraz wsteczny). Nie wymaga konieczności użycia gniazdek elektrycznych oraz charakteryzuje się wysoką mobilnością.
    • glebogryzarka ręczna – nie jest wyposażona w silnik, przez co jej użycie wymaga zwiększonego wysiłku fizycznego. Jej waga nie przewyższa 8 kg, a maksymalna szerokość części roboczej – 50cm
  3. Koła – wyposażenie glebogryzarki w koła ułatwia prowadzenie jej, a także nie wymaga użycia zbyt dużego wysiłku. Tym łatwiejsze jest operowanie maszyny, im koła posiadają szerszą średnicę.
  4. Szerokość urządzenia roboczego – zależy od mocy silnika. Tym lepsza skuteczność glebogryzarki, im większa szerokość. Przy niewielkich ogródkach czy szklarniach sprawdzą się urządzenia o szerokości od 20 do 40cm. Natomiast przy większych, idealne będą glebogryzarki o szerokości większej niż 50cm.
  5. Położenie urządzenia roboczego - glebogryzarka z przednim urządzeniem roboczym sprawdzi się do różnych prac ogrodowych, o zastosowaniu wszechstronnym. Posiada wymienne części, dzięki temu można do niej dołączyć m.in.: obsypnik czy też bronę. Natomiast glebogryzarka z tylnym urządzeniem roboczym idealnie nada się do większych powierzchni wymagających mocnego silnika.
  6. Dodatkowe funkcje i wyposażenie – zapewnią jeszcze lepsze użycie glebogryzarki. Wsteczny bieg pozwoli na sprawniejsze wydostanie się urządzenia zakleszczonego w korzeniach drzew, a zmiana prędkości obrotowej noży zapewni przystosowanie się pracy urządzenia do różnorodności gleb. Wyposażenie glebogryzarki w obsypnik czy krawędziarkę, na pewno ułatwi pracę i będzie bardzo dobrym rozwiązaniem.
Współcześnie ładowacz czołowy to urządzenie, po które sięga duża liczba osób posiadających gospodarstwa rolne. Wybór ładowacza uzależniony jest od mocy i wielkości ciągnika, dlatego kierując się wyborem ładowacza, należy mieć na uwadze posiadany model ciągnika, a nie zakup, jak najtańszej maszyny. Jak więc dobrać odpowiedni ładowacz czołowy? Przede wszystkim należy rozpatrzyć:
  • cenę, która często staje się dla nas wyzwaniem. Dobre dopasowanie urządzenia, wymaga odpowiedniej wiedzy. Ładowacz czołowy ursus kosztuje średnio 7 tysięcy złotych, a jeżeli weźmiemy pod uwagę ładowacz czołowy używany, w zależności od jego stanu zapłacimy znacznie mniej i zaoszczędzimy odpowiednią ilość pieniędzy.
  • stabilizację, tzw. pasywne podparcie tylnej osi. Konsola połączona jest z konstrukcją tylnej osi, dzięki zespołowi obustronnych stabilizatorów z wbudowanymi amortyzatorami. Stabilizacja aktywna, czyli wysuwane łapy, służy do obustronnego podpierania ciągnika w okolicy przedniej osi. Innym rodzajem są stabilizatory drgań, które zawierają się w poziomej belce. Dzięki nim, system w zależności od wersji może być włączany manualnie, zaworem znajdującym się na zewnątrz lub zdalnie, dzięki elektrycznemu obwodowi, wprost z kabiny operatora.
  • montaż, podczas którego innowacyjne ładowacze nie potrzebują dodatkowych osób. Zadaniem operatora jest jedynie wyjście z maszyny, po to, aby podłączyć centralne złącze hydrauliczne. Wyróżnia się także takie rodzaje ładowaczy, które posiadają wbudowane wszystkie mocowania w konsoli sprzętu, przez co żadna osoba nie jest potrzebna i łączenie jednostek zachodzi automatycznie.
  • sterowanie – wyróżnia się kilka wersji, jak np. klasa z dżojstikiem, mechaniczny drążek sterujący. Klasa z dżojstikiem należy do najdroższych, a drążek sterujący sprawdzi się przy mniejszej wydajności układu hydraulicznego ciągnika. Elektryczne sterowanie umożliwia podłączenie adaptera tzw. 3 i 4 obwodu hydraulicznego.
  • regulację - w modelach z wielostopniowym pochyleniem elementu roboczego, następuje hydraulicznie. Ponadto pozycja startowa nabieraka może być zaprogramowana, co powoduje, że łyżka za każdym razem wraca do stanu spoczynku. Wystarczy tylko jedno naciśnięcie przycisku.
  • funkcje dodatkowe, które zapewnią efektywniejszą i przyjemniejszą pracę. Możemy wyróżnić m.in.: hak – montowany po to, aby ułatwić sobie mocowanie ładunków, kamera – zamontowanie jej na wysięgniku umożliwi dogłębne manewrowanie w miejscach o małej widoczności, ramię dżojstiku elektrycznego – posiadające funkcję regulowania długości i kąta nachylenia.
Traktorki ogrodowe to maszyny wielofunkcyjne, które mogą zastąpić nam odśnieżarkę oraz pozostałe tradycyjne urządzenia przeznaczone do intensywnej pracy w ogrodzie. Są wyposażone w nowoczesne funkcje, które pozwolą nam na szybkie i sprawne wykonanie czynności o każdej porze dnia nawet w najtrudniejszych warunkach. Traktorki ogrodowe zapewniają nam wygodę i umożliwiają bezpieczną obsługę w każdych warunkach. Mamy do wybory trzy różne systemy cięcia (zbieranie, mulczowanie, wyrzut), którymi będziemy mogli skosić każdy rodzaj trawnika. Unikalna technologia sterowania ułatwia koszenie wokół różnych przeszkód. Efektem jest mniejsza powierzchnia nieskoszonych obszarów, większa wydajność koszenia i pełna swoboda manewrowania. Możemy dostosować tryb pracy maszyny do własnych preferencji, co sprawi, że dotychczasowa niewdzięczna praca stanie się naprawdę jedną z przyjemniejszych czynności. Dodatkowe warianty w traktorkach zapewnią wygodne i swobodne użytkowanie:
  • koła, które nie będą niszczyć trawy
  • siedzisko z możliwością regulacji
  • wielkość zbiornika na paliwo
Kultywator jest urządzeniem, które pomoże nam ułatwić pracę w ogrodzie. Doskonale sprawdza się w ogródkach warzywnych, trawnikach, rabatach kwiatowych. Za jego pomocą jesteśmy w stanie łatwo spulchnić ziemię, przygotować grządki pod wysiew nasion, usunąć chwasty lub wymieszać z podłożem nawóz organiczny. Poruszona ziemia ulega rozluźnieniu, co zwiększa dostęp do substancji odżywczych uprawianym roślinom. Gleba spulchniona kultywatorem znacznie lepiej przyjmuje również wodę, dlatego rośliny znacznie lepiej będą się rozwijać. Kultywator jest też urządzeniem bardzo pomocnym przy pielęgnacji trawnika, ponieważ podczas pracy nacina pionowo jego powierzchnię, ułatwiając napowietrzanie i nawadnianie trawy oraz usuwając zalęgający w murawie mech. Jego konstrukcja pozwala nam na użycie maszyny bez większego wysiłku, nawet osobom o słabszej kondycji fizycznej.
Urządzenie to umożliwia nam wykonanie wielu prac ogrodowych:
  • głębokie spulchnienie gleby
  • eliminację chwastów
  • dokładne zmieszanie ziemi z nawozami
  • pokruszenie wyschniętej i twardej gleby
Każdy właściciel traktorka z pługiem śnieżnym powinien dbać o bezpieczeństwo swoje i innych. Dlatego powinniśmy pamiętać o kilku radach jak skutecznie i bezpiecznie odśnieżać traktorkiem śnieżnym.
  • Podczas odśnieżania traktorek z pługiem śnieżnym wymaga dużo większej mocy niż na przykład podczas koszenia trawy. Jeśli kupujemy miniciągnik z myślą, że przyda nam się także do odśnieżania, weźmy to pod uwagę.
  • W czasie odśnieżania powinniśmy często sprawdzać poziom płynu w skrzyni biegów i zmieniać powoli biegi.
  • Jeśli odśnieżamy większe obszary, najpierw ustawiamy pług pod kątem tak, by śnieg odsypywać na boki. Na końcu ustawiamy pług prosto.
  • Podczas odśnieżania przydatnym elementem będą łańcuchy na koła.
  • Starajmy odsuwać śnieg jak najdalej. Nigdy nie wiemy, czy nie będzie on padał całą zimę.
  • Musimy poświęcić więcej czasu na ustawienie pługu na odpowiedniej wysokości, ponieważ może dojść do sytuacji, że wraz ze śniegiem „chwycimy” piasek.
  • Warto zapamiętać, że lepiej będzie jeżeli będziemy odśnieżać kilkakrotnie niż jeden raz pchać na siłę traktorek do odśnieżania dużej ilości śniegu.
  • Warto jest jeszcze przed spadnięciem śniegu pozbyć się z posesji wszelkich przedmiotów, które mogą przeszkadzać traktorkowi w odśnieżaniu, gdyż pod warstwą śniegu będą one niewidoczne.
  • Należy zawsze być widocznym i nigdy nie odśnieżać traktorkiem bez świateł, gdy na dworze jest już ciemno.
Już od kilku lat urządzenie to zyskuje dużą popoularność wśrod maszyn ogrodowych. A więc czym ona jest i dlaczego robi taką "furorę"? Glebogryzarka separacyjna to maszyna o przeciwbieżnych obrotach, która odpowiedzialna jest za separację gleby. Noże, w które wyposażone jest urządzenie kręcą się w odwrotnym kierunku niż koła ciągnika. Dodatkowo cała wykopana gleba wymaga przeciśnięcia przez system prętów. W konsekwencji tego glebogryzarka separuje glebę od starej darni, kamieni, patyków i innych elementów umiejscowionych w glebie. Te wszystkie niepotrzebne elementy pozostają na prętach i spadają jako pierwsze,a cała wykopana gleba przysypuje je. Elementy znajdują się 12-30cm pod glębą, w zależności od modelu glebogryzarki separacyjnej. Dzięki takiemu zastosowaniu i użyciu glebogryzarki separacyjnej już po jednym przejeździe gruntu, możemy zauważyć idealną i odpowiednio przygotowaną glebę pod wysiew trawy.
Ceny traktorków sadowniczych na rynku są dosyć różnorodne, a kierowanie się najwyższą ceną czasem nie jest odpowiednim wyborem. Czym zatem się kierować? Przede wszystkim warto zastanowić się nad bezpieczną kabiną, która powinna zapewnić nam wolną przestrzeń oraz nienaganny widok. Nie powinna zawierać również zbyt wiele wiszących dodatków, które zahaczałyby niepotrzebnie o krzewy czy drzewa. Drugim czynniekiem, na który warto zwrócić uwagę jest cena. Dosyć często ceny traktorków sadowniczych na rynku nie są adekwatne, co do jakości maszyny. Reasumując, cena to nie wszystko, a jakość urządzenia jest najważniejszym punktem podczas wyboru. Powinniśmy wziąć pod uwagę bezawaryjność ciągnika, łatwość obsługi i pracy, jak również zachywcenie ze sprawności maszyny.
Po raz pierwszy, tego typu urządzenia pojawiły się na rynku w połowie XIX wieku i zyskały dużą popularność. Rębak do drewna, jak sama nazwa wskazuje, to maszyna, która służy do rozdrabniania kawałków drewna lub gałęzi. Wyposażona jest w obracającą się tarczę z nożami, która odpowiada za rozdrabnianie wkładanego materiału,a tym samym przerabianie go na zrębki. Stosunek rozdrobienia materiału wynosi 6:1. Materiały pozyskane z rębaka przeznacza się do produkcji papieru, a nawet można go stosować jako ściółkę, czy opał. Obecnie wyróżnia się dwa rodzaje rębaków: bębnowy i tarczowy. Pierwszy z wymienionych charakteryzuje się tym, że ruch noży zaznacza walec, natomiast w przypadku tarczowych - noże poruszają się w jednej płaszczyźnie koła tarczy. Przez zakupem rębaka do drewna, warto wiedzieć, że może to być urządzenie niebezpieczne i należy posługiwać się nim z dużą ostrożnością.

Może zainteresuje Cię...