Cena
Stan
Producenci
więcej... mniej
Szerokość robocza (mm)
Waga (kg)
+ KG + KG
Minimalna wymagana moc ciągnika (KM HP PS)
TUZ
Traktor.com.plS.C. Wojciech i Miłosz Początek Reviews with ekomi-pl.com

Brony

Brony to maszyny rolnicze, bez których trudno sobie wyobrazić uprawę roślin. Aby zboża lub warzywa wyrosły, należy je zasiać w odpowiednio przygotowanej do tego ziemi, a potem dbać o nie po wysianiu. Brona to narzędzie uprawowe do spulchniania i rozdrabniania gleby (czyli bronowania). Najczęściej używa się go po orce do rozdrabniania roli lub po zasiewie w celu przykrycia materiału siewnego cienką warstwą rozdrobnionej gleby. Narzędzia sprawdzają się także jako mechaniczna metoda zwalczania chwastów - swoimi zębami szybko i bardzo efektywnie usuwają kłącza i rozłogi chwastów. Brony rolnicze niezbędne są również w przypadku uprawy bezorkowej, ponieważ spulchniają glebę, ale jej nie odwracają, więc wpływają na zaburzenie równowagi wodno-powietrznej. Brony umożliwiają także szybkie wymieszanie z glebą rozsianych wcześniej nawozów. Kształty ram oraz zębów, a także elementy standardowego wyposażenia bron polowych zostały stworzone w oparciu o sprawdzone rozwiązania i wyprodukowano je z najwyżej jakości materiałów. Wyselekcjonowane przez nasz sklep maszyny rolnicze są odpowiednio dostosowane do zadań, które czekają je w gospodarstwie. Każde z nich zostały przetestowane przez tysiące rolników. Wykonane są z odpornych, przygotowanych do pracy w trudnych warunkach materiałów. Zapraszamy do zakupów!

Jak dobrać odpowiednie brony?

Dobór narzędzi zależy od specyfiki prac, jakie planujemy wykonać z ich zastosowaniem, a także charakteru gleby występującej na uprawianym przez nas terenie. Również sam proces bronowania może przebiegać w różny sposób. Przykładowo, przy glebach lekkich zwykle mamy do czynienia z jednorazowym bronowaniem. Brony dobierane są również adekwatnie do specyfiki uprawy.

Brony dostępne w sklepie traktory.com.pl - szeroka gama produktów rolniczych

W naszej ofercie znajdziesz brony, które są najczęściej potrzebne do pielęgnacji pól i łąk. Brony talerzowe np. DHA4 zamiast zębów ryjących posiadają zespół gładkich lub zębatych tarcz przypominających kształtem talerze. Działają podobnie do pługa - obracające się tarcze ryją glebę i odwracają ją. Zabieg ten nazywany jest talerzowaniem. Stosowane tylko jako brony ciągnikowe. Służą głównie do dokładnego przygotowania roli po orce lub wstępnego po zbiorach. Sprawdzają się szczególnie do uprawy ściernisk i na polach z dużą ilością resztek pożniwnych. Brona talerzowe mają niskie zapotrzebowanie na moc i niską podatność na zapychanie. 

Brony wirnikowe wyposażone są w długie zęby, które wykonują szybki ruch obrotowy podczas pracy. Brony wirnikowe stosuje się przede wszystkim do rozdrabniania twardych brył ziemi i zwiększania przepuszczalności gleby. Wykorzystywane są zwłaszcza na ciężkich glebach.

Brony polowe i brony łąkowe to maszyny rolnicze działające na powierzchni ziemi (kilka centymetrów w głąb gleby). Używa się uch najczęściej wczesną wiosną do spulchniania wierzchniej warstwy ziemi. Brony polowe i łąkowe służą głównie do pielęgnacji pastwisk oraz łąk oraz do wyrównywania pól uprawnych. Nie przygotują roli pod zasiew ze względu na zbyt krótkie zęby.