Cena
Producenci
więcej... mniej
Szerokość robocza (mm)
Maks. głębokość zanurzenia (m)
Traktor.com.plS.C. Wojciech i Miłosz Początek Reviews with ekomi-pl.com

Kompostowniki

Kompostownik - zastosowanie

Kompostownik to pojemnik bądź miejsce w którym gromadzone odpadki organiczne z gospodarstwa domowego podlegają procesowi rozkładu i zostają w naturalny sposób przetworzone na najlepszy nawóz dla naszych roślin czyli kompost. Proces ten możemy porównać do rozkładu ściółki leśnej, to bardzo lekkie i żyzne podłoże, które w naturalny sposób bez ingerencji człowieka odżywia i wzmacnia roślinność. Do prawidłowego procesu tworzenia kompostu potrzebujemy odpowiednio dobranych różnorodnych materiałów, które ulegają rozkładowi i tworzą pełnowartościowe podłoże nazywane przez ogrodników „czarnym złotem”.

Kolejne etapy wytwarzania kompostu

Do produkcji kompostu wykorzystujemy roślinne resztki naszych pokarmów ( oprócz cytrusów), papier ( bez nadruku ) który dostarcza celulozy, skoszoną trawę, zgrabione liście, drobne chwasty pozostałe po pieleniu (bez nasion ). Biomasę należy przekładać warstwowo rozdzielając ją gałęziami co pozwoli dostarczyć tlen do wnętrz kompostownika niezbędny do przetwarzania materii organicznej. Za pomocą rozwijających się w kompostowniku bakterii, pleśni oraz przetwarzających zgromadzoną masę dżdżownic i właśnie przy dostępie tlenu uzyskamy kompost w przeciągu kilku miesięcy do roku czasu. Aby ułatwić dostęp powietrza do wnętrza biomasy musimy co pewien czas przemieszać zebrany materiał.

Kryteria wyboru

Bardzo dobrym rozwiązaniem w tym przypadku są gotowe kompostowniki z tworzywa sztucznego ponieważ są trwałe, nie ulegają niszczeniu podczas kompostowania, a także chronią zebraną masę przed nadmiernym zalaniem podczas ulewy co prowadzi do niechcianego gnicia kompostu. Naprzeciw takim potrzebom z bardzo interesująca ofertą wychodzi np. firma AL-KO, która proponuje bardzo ciekawe rozwiązania, oferując produkty wyprodukowane w całości z materiałów pochodzących z recyclingu i doskonale skonstruowane. Przy zakupie gotowego kompostownika należy zwrócić szczególną uwagę czy posiada on otwory napowietrzające, czy jest łatwy dostęp do otworu wrzutowego na odpadki i czy będziemy w stanie w odpowiedni sposób przemieszać nasz kompost. Dodatkowo bardzo ważne jest aby taki kompostownik posiadał w dolnej części otwór przez który będziemy mogli wydobyć już gotowy nawóz. Kompostowniki stały się obecnie niezbędnym elementem każdego ogrodu pozwalającym na ekonomiczne wykorzystanie odpadów. Poprzez ich zastosowanie nie tylko zyskujemy poprzez zmniejszenie ilość odpadków produkowanych w naszym gospodarstwie, ale i zyskujemy najlepszy możliwy i przede wszystkim naturalny nawóz dla naszych ogrodów i warzywników. Decydując się na zakup kompostownika w naszym sklepie, możesz liczyć na miłą i fachową pomoc ze strony naszych doradców, oraz solidne i trwałe produkty topowych marek dostępne na naszym rynku.