Jaka odśnieżarka do małych powierzchni?

Jaka odśnieżarka do małych powierzchni?

Zima! Masz dość żmudnego przerzucania śniegu szuflą każdego dnia na mrozie? Na samą myśl czujesz znużenie i chłód? Koniec długiego i męczącego odśnieżania zwykłą łopatą. Potrzebujesz niedrogiego sprzętu do odśnieżania, który pomoże Ci szybko i łatwo uporać się z odśnieżaniem niewielkich powierzchni. Pomożemy Ci znaleźć odpowiedni sprzęt dla Ciebie!

Przygotuj się na zimę!

Opady śniegu mogą przyjść w każdej chwili, a odśnieżanie nawet małych przestrzeni w trakcie mroźnej zimy bywa bardzo nieprzyjemne, dlatego – nie daj się zaskoczyć zimie. Odśnieżanie nie musi być okupione bólem pleców i zamarzniętymi kończynami. Zaopatrz się w odpowiednią odśnieżarkę. Funkcjonalna i wydajna odśnieżarka sprawia, że ciężka praca zmienia się w bezproblemowe zadanie, a poświęcony mu czas zostanie skrócony do minimum.

Wybór odśnieżarki – co warto wiedzieć:

Wybierając odśnieżarkę należy przede wszystkim wziąć pod uwagę wielkość odśnieżanego obszaru. W przypadku małych powierzchni mniejsze znaczenie będzie miała moc silnika, ponieważ wystarczy odśnieżarka o mocy maksymalnie do 5 KW. Oczywiście wielkim udogodnieniem będzie oczywiście odśnieżarka z napędem, ponieważ pozwoli nam oszczędzić swoich sił.
W zimie i krótkie dni, szybko robi się zimno, dlatego warto wziąć pod uwagę wyposażenie odśnieżarki w dodatkowe oświetlenie. Zapewni ono bezpieczną pracę oraz dobrą widoczność, nawet gdy będziemy odśnieżać wczesnym rankiem lub późnym popołudniem po pracy.

Odśnieżarka jedno czy dwustopniowa?

Wielu producentów odśnieżarek posiadają w ofercie zarówno odśnieżarki jedno jak i dwustopniowe. Na czym polega różnica?
Odśnieżarka dwustopniowa wykorzystuje do swojej pracy wirnik i turbinę. Wirnik zbiera śnieg, a następnie turbina wyrzuca go przez komin. Nie ma on bezpośredniego kontaktu z podłożem w związku z tym pozostawia niewielką warstwę śniegu grubości ok. 1-2 cm. Sprawdzi się w zasadzie przy odśnieżaniu wszystkich powierzchni, ale ze względu na dużą szerokość roboczą, dedykowane są do dużych powierzchni.
Natomiast w odśnieżarce jednostopniowej wirnik odpowiada za zbieranie i wyrzucanie śniegu. Tego typu urządzenia sprawdzą się w przypadku zbierania niewielkich pokryw śniegu, dlatego dedykowane są do małych powierzchni. Stosuje się je wyłącznie na powierzchni asfaltowej lub kostce. Nie są one dostosowane do odśnieżania powierzchni żwirowej czy piaskowej, ponieważ wirnik mógłby przy okazji zgarniania śniegu zagarnąć też część podłoża. Jednak atutem tej maszyny jest fakt, że podłoże zostaje niemal całkowicie odśnieżone. No i oczywiście odśnieżarka jest mniejszych rozmiarów, lżejsza, łatwa w obsłudze i czyszczeniu oraz ma niższą cenę.


Odśnieżarka elektryczna czy spalinowa?

Odśnieżarka elektryczna

Odśnieżarka elektryczna ma wiele zalet. Po pierwsze jest najtańszym zamiennikiem zwykłej łopaty. To lekkie urządzenie i łatwe w obsłudze – wystarczy tylko podłączyć do prądu, aby uruchomić odśnieżarkę. Dodatkowo charakteryzuje się cichą pracą, co ważne podczas porannego odśnieżania. Posiada przyjazny dla środowiska silnik, ponieważ nie wydziela spalin. W porównaniu do odśnieżarek spalinowych, jest mniej wydajna i nie poradzi sobie z grubymi warstwami śniegu, dlatego dedykowana jest dla małych powierzchni – niewielkich placów, chodników, podjazdów. Ogranicza ją jednak zasilanie, ponieważ wymaga podłączenia do gniazdka. Dlatego tu ważna rolę odgrywa długość kabla.
Najprostszym zamiennikiem zwykłych łopat i jednocześnie jednym z tańszych jest odśnieżarka elektryczna AL-KO SnowLine 46 E o mocy 2000W, która uzyskuje rewelacyjne osiągi. Szerokość robocza wynosi 46 cm. Jej zaletą jest sposób uruchamiania – należy przytrzymać dźwignię gazu i wcisnąć przycisk „Start” – gotowe! Zdecydowanie możemy być pewni trwałości i niezawodności tej niepozornej maszyny.

Odśnieżarka spalinowa

Odśnieżarki spalinowe są głośniejsze i mają nieco większe gabaryty, więc manewrowanie nimi jest trudniejsze. Jednakże gwarantują większą szerokość pracy – od ok. 50 cm wzwyż. Dzięki temu jednorazowo usuniemy śnieg na większym obszarze. Nie jesteśmy ograniczeni długością kabla ani oddaleniem od źródła zasilania, zatem możemy odśnieżać bardziej rozległy obszar. Jeśli chodzi o małe przestrzenie należy wybrać model o mniejszej mocy.
Przykładem odśnieżarki spalinowej do mniejszych powierzchni jest:

  • Odśnieżarka spalinowa Stiga ST 4262 P o mocy 4,4 KW i Szerokości roboczej 62 cm wyposażona została w rozrusznik elektryczny. Dzięki technologii OHV z zaworami znajdującymi się u góry, oferuje on niesamowitą sprawność, co widać w większej mocy oraz niższym spalaniu i zużywaniu się. Żeliwna tuleja cylindra zapewnia wysoką wytrzymałość przez długie lata użytkowania.
  • Odśnieżarka spalinowa AL-KO SnowLine 560 II o mocy 4.0 KW i szerokości roboczej 56 cm i AL-KO SnowLine 620 E II o mocy 4.4. KW i szerokości roboczej 62 cm. Wysokiej jakości odśnieżarki AL-KO wyposażone są w silniki spalinowe wykonane w technologii górnozaworowej, dzięki czemu wyróżniają się wydajnością oraz niskim zużyciem paliwa, co w przypadku codziennego odśnieżania jest niezwykle istotne. Zaawansowana technologia odśnieżarki AL-KO posiada mnóstwo innowacji, które gwarantują skuteczną i niezawodną pracę w każdych warunkach.
  • Odśnieżarka spalinowa Cub Cadet 221 LHP z serii 1X o mocy 3.9 KW szerokości roboczej 53 cm i wysokości 33 cm. Odśnieżarka posiada elektryczny starter i uruchamia się ją szarpakiem. Dzięki zintegrowanemu reflektorów i możemy pracować urządzeniem nawet po zmroku.
  • · Odśnieżarka spalinowa Alpina AS 62 P o mocy 4.4 KW szerokości roboczej 62 cm. Technologia OHV z zaworami umieszczonymi u góry dają wyjątkową sprawność, co generuje większą moc i mniejsze spalanie.
  • Odśnieżarka spalinowa MTD Smart ME 53 o mocy 3.9 KW i szerokości 53 cm. Solidna konstrukcja, a także prosta budowa maszyny pozwalają na bezproblemową obsługę, natomiast elektryczny rozruch ręczny za pomocą szarpaka zdecydowanie usprawni włączanie maszyny.

Odśnieżarka akumulatorowa

Świetną alternatywą dla obu wyżej wymienionych odśnieżarek jest stosunkowo młoda na rynku odśnieżarka akumulatorowa. To przede wszystkim wygoda użytkowania. Nie musimy martwić się o dolewanie paliwa, wymianę oleju czy filtra powietrza, ale też nie wymaga podłączenia do prądu. Są lekkie i łatwe w użytkowaniu - do szczelnego gniazda baterii wkładamy akumulator i rozpoczynamy pracę. Gniazdo dla akumulatora chroni przed cząstkami stałymi i ciekłymi, zapewniając bezpieczeństwo i niezawodność. Bez trudu usuniesz zalegający na tarasie czy chodniku śnieg o głębokości do 30 cm, bez konieczności siłowania się ze zwykłą ręczną szuflą do śniegu. Należy jednak pamiętać, aby po zakończeniu pracy naładować akumulator do pełna i w takim stanie go przechowywać. Tutaj ważną rolę będzie odgrywać pojemność akumulatora.
Szeroki wybór odśnieżarek akumulatorowych renomowanych marek znajdziesz na traktor.com.pl. Wśród nich znajduje się:

  • odśnieżarka akumulatorowa niemieckiej firmy AL-KO model ST 4048 Energy Flex oraz ST 4048 o szerokości roboczej 48 cm i z Akumulatorem o pojemności 4 Ah lub 5 Ah. Są to urządzenia proste w obsłudze, bezspalinowe, zapewniające czystą i lekką pracę. Praca tej maszyny oparta jest na technologii akumulatora litowo-jonowego 40V.
  • Druga opcją jest szwedzki producent wysokiej jakości maszyn ogrodniczych Stiga. Mowa tu o modelu ST 300 AE 2.0 Ah z silnikiem o mocy znamionowej 450 W. Praktycznym rozwiązaniem jest też model Stiga ST 700 AE 4.0 Ah o mocy 1000 W i szerokości roboczej 50 cm. Maszyna posiada bezszczotkowy wydajny silnik, natomiast system podwójnej baterii pozwala na korzystanie z jednej lub dwóch o różnej mocy – od 4 do 7,5 Ah. Ponadto, ta odśnieżarka sama monitoruje pobór mocy i stan naładowania akumulatorów w celu osiągnięcia maksymalnego czasu pracy.
  • Trafnymi propozycjami będą też odśnieżarki akumulatorowe Daewoo Dast 5040 Li oparta na technologii akumulatora litowo-jonowego 40V o pojemności 2AH
  • Ostatnia propozycja to odśnieżarka akumulatorowa Alpina AST 48 Li w zestawie z akumulatorem o pojemności 2.0 Ah. Maszyna ta posiada silnik o mocy znamionowej 450 W.

Odśnieżarka - zamiatarka

Dodatkową opcją są zamiatarki, które będą służyć cały rok. Sprawdzą się w sezonie wiosennym lub jesiennym, kiedy chcemy usunąć z utwardzonej powierzchni liście, trawę, piasek, a zimą pomogą poradzić sobie nawet z cienką warstwę śniegu. W tej kwestii niezawodność gwarantuje Stiga SWS 800 G i Stiga SWS 800 GE o mocy 4.4 KW i szerokości roboczej 80 cm. Podobnie jak Stiga SWS 600 G o mocy 4.4 KW i szerokości roboczej 60 cm.

Jaką odśnieżarkę wybrać do małych powierzchni?

Reasumując, do małych powierzchni zalecane są odśnieżarki o mniejszej mocy – do 5 KW. Jeśli nie masz problemu z podłączeniem do źródła zasilania, dobrym wyborem będą odśnieżarki elektryczne, ponieważ dobrze radzą sobie z niewielkimi powierzchniami, a przy tym są lekkie i łatwe w obsłudze. Ich dużym atutem jest też atrakcyjna cena. Jeśli jednak nie masz możliwości podłączenie odśnieżarki do prądu, to powinieneś zdecydować się na odśnieżarkę akumulatorową lub spalinową o mniejszej mocy i zwrócić uwagę na szerokość roboczą – mniejsza ułatwi ci manewrowanie na niewielkiej przestrzeni, zaś większa pozwoli usunąć większą ilość śniegu za jednym razem.
Zima może być piękna, jeśli nie musisz zmagać się z zaspami przez długi czas na mrozie. Z odpowiednią odśnieżarką opady śniegu będą przywoływać tylko miłe skojarzenia. Wejdź na traktor.com.pl i sprawdź pełną ofertę odśnieżarek do małych powierzchni.

A jeśli potrzebujesz odśnieżarki do dużych powierzchni przeczytaj tutaj