Traktory rolnicze Kubota vs nowe ciągniki LS Tractor

Traktory rolnicze Kubota vs nowe ciągniki LS Tractor

 Zakup ciągnika rolniczego to spora inwestycja. Jedną z kluczowych kwestii, które należy wziąć pod uwagę podczas wyboru sprzętu, jest wielkość gospodarstwa. Na łamach artykułu wyjaśniamy, czym się kierować podczas zakupu ciągnika rolniczego. Zestawiamy też traktory rolnicze Kubota ze sprzętem marki LS Tractor, porównując ich parametry i funkcjonalność, podpowiadając, na jaki model się zdecydować, aby był jak największym ułatwieniem w pracy.

Mimo że ciągnik rolniczy nie wpływa bezpośrednio na ilość, czy jakość uzyskiwanych plonów, czy szybkość przyrostów opasów, stanowi podstawową maszynę w gospodarstwie, od której w dużym stopniu uzależniona jest skuteczność funkcjonowania maszyn towarzyszących. A to już znacząco rzutuje na cechy, jakimi traktor rolniczy powinien się wyróżniać. Poniżej prezentujemy główne aspekty, którymi powinien kierować się każdy, kto staje przed zakupem sprzętu rolniczego.

Traktory rolnicze - czym się kierować podczas zakupu?

Poszukując idealnego traktora rolniczego, w pierwszej kolejności należy zadać sobie pytanie, ile godzin w roku maszyna będzie pracowała, czy dysponujemy odpowiednim sprzętem towarzyszącym lub planujemy w takowy się wyposażyć. Jeśli specyfika gospodarstwa sprawia, że wypożyczenie sprzętu nie wchodzi w grę, wybierając ciągnik, należy zwrócić uwagę na poniższe kwestie:

  • moc i masa - to podstawowe i najważniejsze parametry. Co istotne ciągniki rolnicze o danej mocy mogą się konstrukcyjnie znacząco między sobą różnić. Np. maszyna z silnikiem 4- i 6-cylindrowym różni się rozkładem masy. Traktory rolnicze 6-cylindrowe wyróżniają się większą elastycznością jednostek napędowych, co jest wynikiem innej specyfiki pracy 6 cylindrów. Dodatkowo są dłuższe, cięższe i mają większy rozstaw osi. To z kolei rzutuje np. na uciąg, trakcję, czy rodzaj maszyn, z jakimi będzie mógł współpracować. Jeśli nie chcesz inwestować w duży i ciężki ciągnik, rozwiązaniem będzie wyposażenie się w dociążenie maszyny, np. TUZ z dużym balastem i obciążniki na kołach rozlokowane z zewnątrz lub od wewnętrznej strony felg. Takie rozwiązanie rzecz jasna nie sprawdzi się w każdej sytuacji - decydując się na taką opcję, należy pamiętać o tym, że możliwość dociążenia konkretnej maszyny jest ograniczona, nie można przekraczać dopuszczalnej masy własnej ciągnika i obciążenia osi

  • silnik - ze względu na konieczność spełnienia norm emisji spalin, jednostki napędowe ciągników i innych samojezdnych maszyn rolniczych mocno ewoluowały. Jedną z metod, na jakiej bazują producenci, jest stosowanie tzw. downsizingu, czyli zmniejszanie pojemności skokowej silników, które pozwalają uzyskać pełniejsze i bardziej efektywne spalanie mieszanki paliwowej. Co to oznacza w praktyce? Traktory rolnicze 3-cylindrowe zastępują z powodzeniem 4-cylindrowe a 4-cylindrowe charakteryzujące się szerokim zakresem mocy zastępują 6-cylindrowe, zapewniając taką samą moc. Traktor z turem wyposażony w mniejszy silnik świetnie sprawdzi się w przypadku pracy w niższych lub bardziej zróżnicowanych obrotach. Taka opcja jest polecana do lekkich prac. Jeśli zaś interesują nas ciągniki rolnicze, które będą wykorzystywane głównie do prac polowych, lepszą opcją będzie wybór sprzętu z większym silnikiem. W tym wypadku należy zwrócić szczególną uwagę na zakres wysokiego momentu obrotowego, który w przypadku większych jednostek będzie zazwyczaj dostępny w niższych obrotach. Ciągnik z mniejszym silnikiem będzie musiał bowiem pracować w wyższym zakresie obrotów w celu wygenerowania odpowiednio dużej siły uciągu, czy momentu obrotowego WOM, a to wiąże się ze zwiększonym zużyciem paliwa i nieco szybszym zużyciem silnika, który będzie zmuszony wykonać więcej cykli pracy. Traktory rolnicze z mniejszą liczbą cylindrów, rzecz jasna będą tańsze niż te, wyposażone w ich większą ilość

  • przeniesienie napędu - kolejna kwestia, którą należy się kierować podczas zakupu traktora rolniczego, czyli rodzaj zastosowanej przekładni, która bezpośrednio wpływa na charakterystykę maszyny. W przypadku ciągników rolniczych o mocy do 100-120 KM podstawowym wyborem są w pełni mechaniczne przekładnie, które są tańsze w zakupie i eksploatacji. Wszystko ze względu na to, że są wyposażone w mniejszą ilość filtrów do wymiany, można w ich przypadku również stosować tańszy olej, a sama konstrukcja jest bardziej odporna na sytuację, w której olej nie jest wymieniany w terminie. Koszty naprawy również są niższe. Jeśli zatem ciągnik rolniczy ma być używany do prac lżejszych, krótkotrwałych i niewymagających częstej zmiany biegów pod dużym obciążeniem, model wyposażony w mechaniczne przekładnie będzie dobrym wyborem. Jeśli jednak traktory rolnicze mają być wykorzystywane do bardziej wymagających prac, lepszą opcją będzie wybór sprzętu wyposażonego w przekładnię typu powershift, która znacząco poprawia komfort i efektywność pracy. Osoba decydująca się na zakup tego typu sprzętu musi się jednak liczyć z wyższymi kosztami serwisowania i dość rygorystycznym przestrzeganiem terminów wymiany oleju i filtrów, na co wpływ ma bardziej skomplikowana budowa skrzyni i zwiększony udział elektroniki. Najdroższą opcją jest przekładnia bezstopniowa, która pozwala na pełne dopasowanie prędkości pracy zarówno do współpracującego narzędzia, jak i aktualnych w danej chwili warunków pracy. Tego typu przekładnia pozwala nie tylko na płynną zmianę prędkości jazdy, ale i oferuje szereg zaawansowanych możliwości, na które składa się między innymi automatyczny tryb pracy w zależności od ustawionego priorytetu (utrzymanie prędkości jazdy, obroty WOM, uzyskanie jak najniższego zużycia paliwa). Jeśli zatem ciągnik rolniczy ma być intensywnie eksploatowany, wybór sprzętu z taką przekładnią będzie najlepszym rozwiązaniem. Koszty serwisowania są zbliżone do tych w przypadku przekładni typu powershift

Równie istotnymi aspektami rzutującymi na wybór konkretnej maszyny są komfort i bezpieczeństwo pracy oraz dostępność części zamiennych. Wybierając traktor rolniczy do intensywnych i długotrwałych prac, należy zatem zwrócić uwagę, chociażby na wielkość kabiny, wyprofilowanie pneumatycznego fotela, funkcje sterowania, a nawet podłokietniki, czy klimatyzację, która w trakcie wzmożonych prac w upalne miesiące będzie nieoceniona. 

Traktory Kubota vs ciągniki rolnicze LS Tractor

Wiedząc, na jakie aspekty należy zwracać szczególną uwagę, czas na wybór konkretnego modelu. Poniżej prezentujemy LS traktory i ciągniki rolnicze marki Kubota. To traktory 4x4 o zbliżonych parametrach. Zestawiając modele różnych firm, wyjaśniamy, jakie możliwości ma dany sprzęt i która opcja będzie lepszym rozwiązaniem.

Kubota B2741S vs Tractor LS XJ25 HST

LS Tractor Polska - wydajne traktory rolnicze

LS Tractor to koreańska marka wywodząca się z Grupy LC oferująca wysokiej klasy ciągniki rolnicze. Swoje początki datuje na 1977 rok, a wieloletnie doświadczenie przekłada się na precyzję i staranność wykonania. Traktory LS powstały z myślą o pracy w gospodarstwach domowych, równie dobrze sprawdzając się jako ciągniki rolnicze, czy sprzęt w firmach komunalnych. Traktor LS zapewnia nie tylko efektywną i komfortową, ale i w pełni bezpieczną pracę, dlatego sprawdzi się zarówno jako sprzęt dla profesjonalistów, jak i osób początkujących. Szeroka oferta pozwala na pełne dopasowanie maszyny do specyfiki gospodarstwa, czy miejsca, w którym wykorzystywany będzie LS traktor, cena to kolejny punkt wyróżniający markę - atrakcyjna cena idąca w parze z funkcjonalnością i dostępnością części zamiennych sprawia, że produkty tej marki zdobyły uznanie na całym świecie.

Traktory rolnicze LS Tractor, ciągniki rolnicze LS polska

Kubota ciągniki rolnicze

Kubota to marka japońska, która traktory rolnicze oferuje od roku 1960. Produkty opatrzone tą firmą wspierają rolnictwo precyzyjne, czyli działania, których celem jest maksymalizacja upraw i redukcja dostarczania środków nawożących. Sprzęt sprawdzi się podczas precyzyjnego siewu, minimalizując negatywny wpływ na środowisko naturalne. Wydajność i optymalne wskaźniki spalania wynikające z zastosowania systemu E-CDIS (Ekonomiczny, Centralny, Bezpośredni wtrysk paliwa) to cecha wyróżniająca, wpływająca na kompatybilność z innymi maszynami.

Traktory Kubota vs ciągniki rolnicze LS Tractor - porównanie

Koreański traktor LS, czy japoński Kubota? Jeśli stajesz przed zakupem sprzętu, poniższe zestawienie pozwoli Ci podjąć odpowiednią decyzję. Poniżej prezentujemy dane techniczne traktorów rolniczych o podobnym zastosowaniu, wyszczególniając ich najważniejsze cechy. Na tapet wzięliśmy traktor LS XJ25 i serię Kubota B2.

Traktor LS XJ25 - dane techniczne 

Traktory LS z serii XJ to traktory 4x4. Sprzęt ten charakteryzuje się wysoką wytrzymałością i trwałością podczas pracy w każdym terenie i podczas każdych warunków atmosferycznych. Ciągniki rolnicze tego typu są kompatybilne z wieloma narzędziami i dodatkowym osprzętem TUZ. Dzięki temu traktor LS może być wyposażony nie tylko w standardowe elementy jak ładowacz czołowy TUR, centralna kosiarka, czy koparka TUZ, ale i w inne maszyny i urządzenia działające na WOM/PTO ciągnika, jak np. odśnieżarka, pług do śniegu, opryskiwacz, czy posypywarka. Traktor LS XJ25 wyróżnia się ekologicznym i ekonomicznym silnikiem redukującym drgania, dzięki czemu jest przyjazny dla środowiska. W ofercie LS Tractor dostępne są dwie wersje ciągników o mocy 24,4 KM z dwiema różnymi skrzyniami:

  • LS XJ25 MEC - mechaniczna skrzynia biegów

  • LS XJ25 HST - hydrostatyczna skrzynia biegów.

Traktor LS XJ25 HST jest ciągnikiem wyposażonym w 3 - cylindrowy, wysokoprężny silnik diesla Mitsubishi S3L2-Z561GT chłodzony cieczą, z bezpośrednim wtryskiem paliwa i z napędem 4WD oraz hydrostatyczną skrzynią biegów (ciągniki rolnicze tego typu występują też w wersji z manualną skrzynią). Pojemność silnika jest równa 1318 cm3/ccm. Znamionowa prędkość obrotowa silnika wynosi 2700 obr/min. Sprzęt wyposażony jest w 2 wałki WOM/PTO - tylny i międzyosiowy. Włączają się one za pomocą przycisku lub pokrętła - w zależności od wersji ciągnika. Wspomaganie kierownicy, 3-punktowy tylny układ zawieszenia TUZ kategorii pierwszej Kat I o udźwigu 650 kg i opony rolnicze to cechy charakterystyczne modelu z tej serii. Równie istotnymi zaletami jest 1 prędkość WOM/PTO 540 obr/min i pałąk bezpieczeństwa ROPS. Traktory LS z serii XJ25 wyróżniają się wymiarami 2738 x 1166 mm i wagą bez dodatkowego osprzętu 830 kg. Nowoczesna linia nadwozia została zestawiona z udogodnieniami, które zostaną docenione przez każdego operatora. Mowa między innymi o intuicyjnym rozmieszczeniu dźwigni sterujących, opcji włączania i wyłączania wałka WOM/PTO pokrętłem lub przyciskiem, wygodnym siedzeniu, które zapewnia komfort i odpowiednią ochronę odcinka lędźwiowego kręgosłupa w trakcie długotrwałej pracy i maksymalnej prędkości jazdy do przodu 23,7 KM. 

Traktor LS XJ25 HST, ciągnik rolniczy LS

Kubota B2 - parametry

Ciągniki rolnicze Kubota z serii B2 w wyposażeniu standardowym mają tylny i międzyosiowy WOM i układ zacieśniania skrętu Bi-Speed Turn. Wybrane modele z tej serii są dodatkowo wyposażone w pojedynczą dźwignię wielofunkcyjną sterującą osprzętem przednim i tylnym. Kubota B2 obejmuje trzystopniową przekładnię hydrostatyczną lub mechaniczną skrzynię o 9 biegach do przodu i do tyłu. Traktory rolnicze z tej serii to mini ciągniki dostępne w wersji z ramą ochronną ROPS lub kabiną opartą na czterech słupkach i przestronnym, cichym kokpitem z panoramicznym widokiem. Kubota B2 to, podobnie, jak Traktor LS XJ25 sprzęt wielofunkcyjny - ładowacz czołowy w połączeniu z kosiarką, kosz do zbierania skoszonej trawy, czy podnośnik przedni wpływa na wszechstronność maszyny. Ciągniki rolnicze tego typu są wyposażone w dodatkowe funkcje jak np. szybkie podłączenie i odłączenie ładowacza, czy bogaty osprzęt. 

Traktor rolniczy Kubota B2741S

Stając przed wyborem konkretnego ciągnika, należy kierować się parametrami wpływającymi na funkcjonalność i możliwości sprzętu.

Jeśli potrzebujesz fachowej porady, skontaktuj się z nami - jako specjaliści z wieloletnim doświadczeniem wyjaśnimy, na jakie cechy warto zwrócić szczególną uwagę i pomożemy dopasować model do konkretnych potrzeb i specyfiki pracy.