Obecnie najczęściej pada pytanie „jak przygotować glebę pod uprawę”? Lub „jak założyć nowy trawnik”?
Wszyscy wiemy, że urodzajny plon czy piękny równy trawnik wymagają w pierwszej kolejności dobrego przygotowania gleby pod uprawę.
Jak się do tego zabrać?
Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw wymaga, aby była ona spulchniona, nie może być zbyt zbita, ale też za lekka, dodatkowo konieczne jest, aby posiadała odpowiedni poziom wilgotności oraz napowietrzenia. Istotną kwestią jest dostarczenie odpowiedniej ilości składników odżywczych, które zapewniają prawidłowy wzrost roślinom. Należy pamiętać, że składniki odżywcze to także zwartość próchnicy w glebie. Warunkiem osiągnięcia sukcesu jest dobre rozpoczęcie prac. Magicznym słowem jest glebogryzarka.
Opisując to urządzenie najprościej, jest to maszyna rolnicza, której zadaniem jest spulchnienie i wyrównanie gleby. Z pozoru nic wielkiego, ale posiadając, chociażby niewielki ogródek czy kawałek starego trawnika jest to bardzo ważna kwestia. Wizja ręcznego przekopywania nawet niepozornego obszaru może okazać się już dużą trudnością.
Z pomocą przychodzą nam różne modele glebogryzarek, glebogryzarka spalinowa, glebogryzarka ręczna, to maszyny skierowane do posiadaczy przydomowych ogródków, sprawdzi się do przygotowania ziemi pod uprawę warzyw, ale odnowi także trawnik po zimie.
Pamiętajmy jednak, że glebogryzarka ręczna pracuje dzięki sile naszych mięśni, więc mając większy areał, warto pomyśleć nad glebogryzarką spalinową.
Warto rozpocząć prace ogrodowe w marcu od zadbania o glebę, aby w odpowiednim czasie móc rozpocząć siew nasion.
Jeśli glebogryzarka spalinowa to dla Ciebie zbyt mało, rynek w tej dziedzinie oferuje także większe maszyny, glebogryzarki do traktorka. W tym dziale mamy zarówno glebogryzarki lekkie, jak i ciężkie oraz separacyjne. Glebogryzarka separacyjna a zwykła? Jak sama nazwa wskazuje glebogryzarka separacyjna, będzie dodatkowo oddzielać dodatkowo glebę od kamieni, patyków oraz starej darni. Jeśli więc zależy Ci na idealnym przygotowaniu gleby pod siew czy zakładaniu trawnika, zastanów się poważnie nad glebogryzarką separacyjną.
Obecne możliwości technologiczne pozwalają na zamontowanie do glebogryzarki także dodatkowych maszyn rolniczych np. siewnika poplonów lub wału dogniatającego. Są to już opcje dla większych gospodarstw rolnych, gdzie glebogryzarka ciągnikowa jest wręcz niezbędnym urządzeniem, aby wykonywać prace polowe.