Jak zadbać o murawę boisk?

Jak zadbać o murawę boisk?

Zabiegi pielęgnacyjne boisk trawiastych zapewnią graczom murawę o najwyższym, światowym standardzie. Jeżeli płyta boiska jest nierówna, twarda i nieprzepuszczająca wody, może wpłynąć to nie tylko na jakość gry, ale także zwiększyć ryzyko kontuzji. Zdradzamy jak profesjonalnie dbać o murawę boisk. 

Zrównoważona pielęgnacja boisk

Jako osoba zajmująca się murawą lub profesjonalista od utrzymania terenów zielonych, stawiasz czoła rosnącym wymaganiom w zakresie ochrony środowiska i wydajności pracy. 

Maszyny, które tu polecamy zostały zaprojektowane w sposób, który pozwala na pielęgnację i koszenie trawy łatwiej i przyjemniej niż kiedykolwiek. 

Jakich czynności wymagają boiska, aby były odpowiednio zadbane, w dobrej kondycji i wyglądały pięknie? Odpowiadamy! 

Oczyszczenie powierzchni 

Zaraz po zimie, zanim jeszcze murawa zacznie być mocno eksploatowana, warto zadbać o jej kondycję. Dlatego pierwszą czynnością, od której powinniśmy zacząć pielęgnację boiska jest oczyszczenie powierzchni z chwastów, kamieni i innych niepożądanych elementów z gleby, które konkurują z właściwą, pełnowartościową trawą. Chwasty zwykle rosną szybciej, zabierając składniki pokarmowe i wodę z gleby. W wyniku zaniedbania wartość użytkowa boiska zostanie znacząco obniżona, a w skrajnych przypadkach murawa może zostać całkowicie nimi zastąpiona. 

Spulchnianie i napowietrzanie gleby  

Niezwykle ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym boisk jest napowietrzanie, które można przeprowadzić w dwojaki sposób. 

  • Pierwsza z metod to aeracja. Polega na nakłuwaniu darni kolcami, aby zapewnić lepsze napowietrzenie i dostarczenie wody i substancji odżywczych do systemu korzeniowego. 

  • Druga, bardziej intensywna to wertykulacja. Polega na nacinaniu darni nożami, w celu usunięcia filcu, mchu i resztek martwych roślin, które utrudniają wzrost trawy, a tym samym stworzenia lepszych warunków dopływu powietrza, wody i nawozów do strefy korzeniowej. 

Wymienione zabiegi poprawiają pobieranie substancji odżywczych przez glebę, jak również wody i przyspieszają wzrost trawy. W ofercie traktor.com.pl znajdziesz idealne rozwiązanie spełniający obie funkcje według potrzeb - wertykulator - aerator model RG1202 montowany do traktora, jak i samodzielny wertykulator spalinowy AL-KO 518, który z wyglądu przypomina kosiarkę i nie wymaga pracy ciągnika. Rolę aeratora na boisku spełni także walec zębaty 4FARMER.

Napowietrzanie zaleca się wykonywać na krótko skoszonej trawie, usuwając wcześniej wszystkie przeszkody (kamienie, gałęzie i większe chwasty). Najlepiej dwa razy do roku - wiosną i jesienią, aby mogły otrzymać wystarczającą ilość powietrza do oddychania. 

W okresie wegetacji i znacznego wzrostu darni, czyli od kwietnia do września, napowietrzanie gruntu ma szczególnie korzystne działanie na rozwój źdźbeł. Wiosną i późnym latem stymuluje wzrost korzeni. 

Po napowietrzaniu powinno nastąpić nawożenie trawnika, uzupełniający siew i intensywne nawodnienie.

Nawożenie murawy boiska 

Kiedy nasza powierzchnia jest już gotowa pod wysiew, można zabrać się za nawożenie ziemi przy pomocy rozsiewacza. Nawożenie powinno odbywać się 4 razy do roku. To zapewnia trawnikowi sportowemu właściwe odżywienie, we właściwym czasie i w kontrolowany sposób. Zależnie od pory roku aplikujemy odpowiednie nawozy, dostosowane do warunków panujących na boisku.

Rozsiewacze nawozów TEJ marki Dexwal o pojemności 200L lub 300L zawieszane są na TUZ ciągnika. Rozsiewacz przygotowany jest do pracy przy maksymalnych pochyłościach terenu nie przekraczających 8 stopni. Posypywarka jest napędzana wałkiem WOM ciągnika. Dozowanie nawozu, materiału sypkiego odbywa się za pomocą wirującego talerza poprzez dwa otwory umieszczone na dole leja.

Dosiew trawy

W wyniku intensywnego użytkowania murawy lub niewłaściwej pielęgnacji często pojawiają się niewielkie, miejscowe ubytki. Często też dochodzi do rozluźnienia drani w wyniku niewłaściwego koszenia trawy. W takich przypadkach powinniśmy usunąć miejscowe uszkodzenia, uzupełniając ubytki darnią trawnikową lub poprzez dosiew nasion specjalistycznymi mieszankami regeneracyjnymi. 

I tutaj z pomocą przychodzi LS Tractor w połączeniu rozsiewaczem nawozów LEJ marki Dexwal o pojemności 200L. Jak widać, rozsiewacz spełnia całkiem sporo funkcji w procesie pielęgnacji boisk. 

Uwaga! Należy pamiętać, że mieszanki traw stosowane na boiskach powinny być odpowiednio dopasowane, czyli tak, aby były odporne na warunki fizyczne, atmosferyczne i obciążenia występujące podczas gry. Stosując odpowiednie mieszanki traw, w krótkim czasie przywracamy właściwości fizyczne i techniczne boisk.

Piaskowanie

W przypadku boisk wspomniany rozsiewacz nawozów-posypywarka ma podwójne zastosowanie. Oprócz rozsiewania nasion, przystosowana jest także do pracy jako posypywarka, dlatego jego drugim zastosowaniem może być piaskowanie boiska. Piaskowanie boisk sportowych należy do regularnie powtarzanych zabiegów pielęgnacyjnych. Piaskowanie jest sposobem na zbitą i słabo przepuszczalna murawę,  a także na ciężką i gliniastą glebę. 

Zabieg ten polega na pokryciu powierzchni 3-5 milimetrową warstwą piasku. Przede wszystkim, zwiększa on przepuszczalność i porowatość podłoża, dzięki czemu pojawiają się nowe, silniejsze korzenie i rozłogi traw. Co więcej, niweluje wszelkie nierówności terenu, wygładza boisko i podwyższa poziom gruntu. Powoduje to zagęszczenie murawy, a także eliminuje powierzchniową wilgotność i mazanie się gleby. Ma to na celu przeciwdziałanie filcowatości traw, utrzymanie dobrej struktury gruntu oraz regulację przepustowości drani.  Efektem jest ulepszona i bardziej jakościowa nawierzchnia boisk.

Wałowanie  

Zaraz po zimie, zanim jeszcze murawa zacznie być mocno eksploatowana, warto zadbać o jej kondycję. Dlatego wczesną wiosna, po przeschnięciu boiska, wykonuje się wałowanie. Zabieg ma na celu dociśnięcie darni do warstwy nośnej i służy wyrównywaniu powierzchni podłoża. 

Walec do traktorka sprawdzi się idealnie zarówno podczas zakładania, jak i pielęgnacji trawnika. Jest bardzo pomocny podczas wysiewania trawników oraz układania muraw. To jedno z podstawowych narzędzi rolniczych, który służy do ugniatania, wyrównywania i rozbijania brył ziemi. 

Mimo prostej budowie i nieskomplikowanym działaniu pełni, bardzo ważną rolę w uprawie gleby. Podstawowym zadaniem wału ugniatającego jest zagęszczenie i wyrównanie ziemi. Powierzchniowe zagęszczenie ziemi powoduje, że nasiona bardziej przylegają do podłoża, co powoduje równe, szybsze kiełkowanie nasion, a co za tym idzie szybszy wzrost. 

Dla zwiększenia efektywności możemy napełnić go wodą lub piaskiem. Pod większym ciężarem sprawnie umocni glebę przed wysiewem trawy i dociśnie nasiona do podłoża po zasiewie zapobiegając wywiewaniu poprzez podmuchy wiatru. 

Należy jednak pamiętać, że zbyt częste wałowanie powoduje nadmierne zbicie warstwy korzeniowej płyty boiska, a co za tym idzie - do korzeni nie dochodzi woda, tlen i nawozy.

Nawadnianie boiska 

Aby murawa była odpowiednio zadbana i estetyczna potrzebne jest regularne nawadnianie, w celu utrzymania stałej wilgotności gruntu. Uznaje się, że dobrze podlany grunt musi być wilgotny do głębokości min. 10-15 cm. Wówczas wzrasta zdolność korzeni trawy do rozrastania się, a sama murawa jest odporniejsza na deptanie np. w czasie suszy.

Do nawadniania, jak również do zwalczania chwastów sprawdzi się opryskiwacz polowy marki demarol. Jego pojemność oraz szerokość roboczą należy dostosować do powierzchni. 

Szczotkowanie

Zabieg szczotkowanie powinno się wykonywać w miarę potrzeb. W praktyce wypada to średnio raz na miesiąc. Szczotkowanie ma na celu usunięcie obumarłych części roślin, uniesienie zagniecionej trawy oraz oczyszczenie murawy.

Koszenie 

Na koniec czynność, z której słyną boiska sportowe, czyli koszenie. Spośród wszystkich czynności wokół boisk wykonuje się ją najczęściej (zaraz po nawadnianiu) zwłaszcza w okresie od wiosny do później jesieni, dlatego w tej kwestii nie warto oszczędzać. 

Jednak warto zwrócić uwagę, że skoszona trawa powinna mieć ściśle określoną wysokość. Zalecana wysokość trawy boiska piłkarskiego to 3 do 3,5 cm, a w okresach suszy i zimą do 4 cm. Zaleca się koszenie nie więcej niż o 30% wysokości, gdyż zapobiega to osłabieniu trawnika.

Do koszenia boisk polecamy kosiarki pielęgnacyjne LM1160. Jest ona dedykowana ciągnikom LS Tractor MT1.25. To kosiarka międzyosiowa, co oznacza, że montuje się ją między osiami ciągnika. Ponadto, LS Tractor MT1.25 możemy doposażyć w kosz z niskim lub wysokim wysypem. Dzięki temu kosiarka będzie od razu gromadzić skoszoną trawę w koszu – Ty zaoszczędzisz swój czas, a powierzchnia będzie uporządkowana i estetyczna.

Do kolei do LS Tractor MT3.35 polecamy kosiarkę pielęgnacyjną FMK marki 4FARMER.

Są to kosiarki przeznaczone do pielęgnacji dużych powierzchni, koszonych regularnie. Idealna dla tych, którym zależy na precyzyjnie i ładnie skoszonej trawie. LS Tractor w połączeniu z kosiarką pielęgnacyjną zapewnia precyzyjne rezultaty koszenia oraz wyjątkową wydajność.

Czy wszystkie czynności pielęgnacyjne boisk są konieczne? 

Wymienione wyżej czynności są ze sobą kompatybilne, dlatego najlepsze efekty przynoszą we wzajemnym połączeniu. To znaczy, że np. piaskowanie przynosi największe efekty w połączeniu z wertykulacją, aeracją, a czasami także z wałowaniem. Zabieg wertykulacji powinno wykonywać się w połączeniu z piaskowaniem, a także dosiewem. Z kolei dosiew trawy wykonujemy w wraz z wertykulacją, aeracją i piaskowaniem - dzięki temu nasiona szybko kiełkują, a kępy mocno się krzewią, tworząc zwartą, gęstą darń. Widzimy zatem wzajemną zależność wszystkich czynności.