Czas na ciekawostkę! Dowiedz się, co warto uprawiać w szklarniach, a także kiedy najlepiej zacząć wysiewy, aby jak najszybciej cieszyć się pierwszymi zbiorami aromatycznych warzyw i owoców. Poznaj najważniejsze zalety upraw szklarniowych.
Top 5 upraw szklarniowych wśród Polaków
Szklarnie zapewniają idealne warunki do rozwoju warzyw i owoców, dlatego z biegiem lat cieszą się one coraz większym zainteresowaniem. Oto krótkie zestawienie gatunków roślin, które najchętniej uprawiają Polacy w swoich szklarniach. Sprawdź co warto posadzić w tym roku w swojej szklarni.
1. Nowalijki
Nowalijki – czyli młode warzywa ukazujące się po raz pierwszy w nowym sezonie. Należą do nich: rzodkiew, sałata, szczypiorek, pietruszka, szpinak, rukola, roszponka, cebula. Ich pierwszymi zbiorami można cieszyć się już w kwietniu.
2. Pomidory, papryka, ogórki
To warzywa ciepłolubne, dlatego są gatunkiem roślin najczęściej uprawianych pod osłonami.
3. Owoce
Wśród owoców należy wymienić poziomki i maliny, a przede wszystkim truskawki – tym wyjątkowo służą osłony. Dzięki szklarni można uzyskać szybsze dojrzewanie, większe plony i wyjątkowo aromatyczne owoce.
4. Owoce egzotyczne
Szklarnie służą roślinom egzotycznym o dużych wymaganiach cieplnych, które dojrzewają tylko w wysokich temperaturach. Do takich owoców należą: ananas, arbuz, melon, kiwano, a także cytrusy: mandarynki, limonki, cytryny.
5. Zioła
Szklarnia to idealne miejsce do hodowli niektórych ziół, takich jak: bazylia, majeranek, lubczyk, tymianek, kolendra, estragon, mięta, oregano, szałwia, trawa cytrynowa.
Kiedy rozpocząć uprawy szklarniowe?
Kwiecień to doskonały czas, aby zacząć w szklarni uprawę gatunków warzyw ciepłolubnych, tj.: ogórki, pomidory, papryka, bakłażany czy arbuz. Zgodnie z kalendarzem ogrodniczym można sadzić je od kwietnia do końca maja. W pierwszej połowie miesiąca warto posadzić warzywa strączkowe – groch i bób, a także cebulę, pasternak i pietruszkę korzeniową czy wsadzić ziemniaki.
Jednak chcąc w pełni wykorzystać najbliższy sezon i cieszyć się pierwszymi zbiorami już w kwietniu lub maju, warto zabrać się za to wcześniej.
Końcówka lutego i cały marzec będą idealne na rozpoczęcie pierwszych upraw szklarniowych. Koniec lutego to dobry czas na dokonanie pierwszych wysiewów np. karczochów, kalafiora, brokułu, białej czy czerwonej kapusty, kalarepy, kapusty pekińskiej, szpinaku, selera naciowego i korzeniowego. Luty to także idealny miesiąc na sianie na rozsady odmian sałaty (sałata rzymska, sałata masłowa), bobu, pora i cebuli. Warto też wziąć się wówczas przycięcie pędów winorośli lub jeżyn.
Wczesną wiosną także wysiewa się nasiona na rozsady. Pozwoli to uzyskać własne sadzonki, np. porów, selera, pomidorów, brokułów, papryki czy kapusty. Z kolei pod uprawę jesienną opłaca się sadzić rzodkiewki, endywia, roszponkę i szpinak, przy czym dwa ostatnie gatunki można zostawić w szklarni na zimę, aby nawet wtedy cieszyć się plonami.
Zalety upraw roślin w szklarni
Rośliny uprawne można uprawiać w gruncie. Jednak coraz większą popularnością w gospodarstwach cieszą się szklarnie i tunele, ponieważ uprawa pod osłoną daje wiele korzyści. Wśród zalet na pewno należy wymienić:
- specyficzny mikroklimat, który tworzy taka osłona zapewniając roślinom optymalne warunki do rozwoju, a tym samym wydłużając ich okres wegetacyjny;
- dzięki szklarni owoce szybciej dojrzewają i są bardziej aromatyczne;
- rośliny uprawiane w szklarni są w mniejszym stopniu narażone na ataki szkodników i szkodliwe warunki atmosferyczne;
- niektóre rośliny są szczególnie ciepłolubne i mają specyficzne wymagania, które zapewnia im szklarnia;
- możliwość uzyskania znacznie większych zbiorów lepszej jakości.
Czy warto postawić szklarnię?
Szklana konstrukcja z pewnością stworzy doskonałe warunki do wzrostu owoców i warzyw. Jednak, aby cały wysiłek przyniósł zadowalające efekty, niezbędny jest profesjonalny sprzęt. Marka LS Tractor dysponuje szerokim wyborem zarówno mini traktorów LS Tractor MT 1.25 oraz LS Tractor XJ 25 do mniejszych szklarni, jak również całą serią traktorów MT3 dla większych przestrzeni, a także całym niezbędnym oprzyrządowaniem, które pozwoli Ci na pielęgnację Twoich upraw szklarniowych.